Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okruh 54km Holoubkov - Těně - Zaječov - Strašice - Dobřív - Hrádek - Rokycany - Volduchy - Holoubkov

6. 4. 2014

mapsengine.google.com/map/edit

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Svatá Dobrotivá je název pro augustiniánský klášter nacházející se v obci Zaječov v okrese Beroun.

Historie

Zdejší klášter pod názvem klášter Zvěstování Panny Marie založil jako první augustiniánský klášter v Čechách v roce 1262 pan Oldřích Zajíc z Valdeka jako dík za vítězství Přemysla Otakara II. nad uherským králem Bélou IV. v bitvě u Kressenbrunnu.

V roce 1327 klášter získal ostatky svaté Dobrotivé (Benigny), umučené r. 449. Od té doby se klášter nazývá „Klášter svaté Dobrotivé“ a stává se cílem každoročních poutí až do husitských válek, během nichž je vypálen.

Klášter je poté obnoven až roku 1469. Během dalších je několikrát pobořen a znovu obnoven.

Koncem 17. století proběhla velkorysá barokní přestavba podle plánů italského architekta Dominika Canevalleho a jeho syna. Zdejší klášter byl významným poutním místem zejména v 18. století pro svoji pověst o zázračné sošce svaté Benigny.

Klášter byl násilně zrušen v dubnu 1950 v rámci Akce K, kdy byli zdejší řeholníci internováni do pracovních táborů. 1. září 1950 byl ve Svaté Dobrotivé zřízen 52. pomocný technický prapor. Areál kláštera tehdy začal chátrat.

Po roce 1990 byl klášter vrácen augustiniánům, je postupně opravován, a v kostele se slouží pravidelné bohoslužby, které dojíždějí sloužit augustiniáni z pražského kláštera u kostela sv. Tomáše.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář