Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jízda ve skupině aneb nebuďte za balíky v balíku

7. 4. 2015

Místo, kde by se tuto sobotu 11. 4. 2015 mělo podle počtu registrací sejít více než 150 koloběžkářů všech věkových kategorií, se jmenuje Masarykův okruh. Leží poblíž Brna mezi Ostrovačicemi a Žebětínem a běžně se na něm prohání rychlé motorky. V rámci sobotního závodu Masaryk run však bude patřit běžcům, koloběžcům a inlajnistům (více informací na www.masarykrun.cz). To ale naši čtenáři jistě už dávno vědí, nicméně jako upoutávku jsem si to prostě nemohl odpustit. A navíc, Masaryk run je přesně ten závod, kde nezkušení koloběžkáři velmi pravděpodobně přečíslí ostřílené závodníky.

Jízda ve skupině

Na loňském Pardubickém vinařském maratonu bylo „jen“ sto koloběžkářů. Zeptejte se ale zkušených na ty nervy při jízdě v balíku…

Jak udržet skupinu

Mezi koloběžkáři je spousta takových, kteří jezdí závody proto, aby si užili jejich atmosféru, zkrátka se „kochají“. Ostatní se ale zúčastňují koloběžkových klání s cílem co nejlépe se umístit, překonat sami sebe, svoje soupeře, ideálně samozřejmě vyhrát. Když se balík jezdců po nějaké době po startu roztrhá, bývá všechno v pohodě. I tak se ale tvoří skupiny. Ne vždy v nich jedou rovnocenní soupeři, zvláště na závodech otevřených pro širokou veřejnost se běžně stává, že ve skupině bývají namíchaní zkušení borci spolu s natěšenými hobbíky.

A teď si držte helmy! Po sjezdu, při němž není problém dosáhnout rychlosti třeba přes 60 km/h, následuje zatáčka. Balík se řítí dolů a všichni se chtějí do zatáčky vejít. To je jedna z modelových situací, jakých však na závodech může nastat spousta. Aby se skupina koloběžkářů v zatáčce či jinde nerozpadla v jedince válející se nedobrovolně všude kolem, je dobré vědět, jak se vlastně ve skupině jezdí a jaká pravidla je dobré dodržovat., a to v zájmu vlastní bezpečnosti a bezpečnosti soupeřů, ale také v rámci fair-play či chcete-li sportovního chování.

Proto náš spolupracovník, zkušený závodník nejen na koloběžkách, ale také matador nesčetných cyklistických klání Honza „Fido“ Horák sepsal podrobné pojednání s jednoduchým názvem: Jízda ve skupině… Po klepnutí na obrázek níže stahujte dokument ve formátu PDF a studujte. Na závodech se vám Honzovy zkušenosti určitě budou hodit!
 

Jízda ve skupině

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář